kadin-bosanma-davasi-acar-erkek-kabul-etmezse

Kadın Boşanma Davası Açar Erkek Kabul Etmezse

Kadın boşanma davası açar erkek kabul etmezse, söz konusu dava anlaşmazlık içeren çekişmeli bir boşanma süreci olarak işlemeye devam eder. Yani bu durumda, erkeğin boşanmayı reddetmesi ya da kadının kusurlarını daha ağır bulması, süreci anlaşmazlık içeren bir boşanma davasına çevirir. Bu aşamada, davanın kim tarafından açıldığına dair bir ayrım yapılmaksızın, yargıcın karar verme süreci işler.

Kadın Boşanma Davası Açar Erkek Kabul Etmezse Ne Olur?

Kadın boşanma davası açar erkek kabul etmezse, dava anlaşmazlık içeren çekişmeli bir boşanma davasına dönüşür. Bu senaryoda, erkeğin boşanmayı reddetmesi halinde, kadının mahkemede erkeğin kusurlarını ispat etmesi gerekmektedir. Yani, kadın boşanma gerekçelerini detaylı bir şekilde mahkemeye sunmalıdır. Böylece, mahkeme erkeğin rızası olmaksızın da boşanma kararı verebilir.

Konu hakkında detaylı bilgi için “boşanma davası nasıl açılır?” başlıklı yazımızı okuyarak boşanma sürecinin nasıl işlediğine dair bilgi edinebilirsiniz.

Boşanma Davasında Erkek Gelmezse Ne Olur?

Boşanma davasına erkek katılmazsa, hukuki olarak bir yaptırım söz konusu olmayıp, dava erkeğin katılmamasına rağmen devam eder. Ancak, bu durumda erkek tarafın, aleyhine yapılacak işlemlere itiraz etme hakkı kısıtlanacaktır. Dolayısıyla bu durum da erkek adına olumsuz sonuçlar doğurabilir. Eğer boşanma talebini erkek taraf yapmış ve kadın davanın takibini yapmayacağını belirtirse, bu durumda davanın düşürülmesi söz konusu olabilir.

Erkek Boşanmak İstemezse Dava Uzar mı?

Erkek boşanmak istemezse, dava uzar. Zira erkeğin boşanmayı istememesi halinde, süreç anlaşmazlık içeren çekişmeli boşanma davasına evrilecektir. Bu durumda, taraflar hukuki argümanlarını sunar ve yargıç her iki tarafın iddia ve savunmalarını değerlendirir.

Kadın boşanma davası açar erkek kabul etmezse, dava mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 1,5 yıl sürebilir. Bu aşamada, tarafların hukuki savunmalarını detaylı bir şekilde sunmaları büyük önem taşır. Ayrıca, söz konusu boşanma kararının bireylerin geleceklerini ne ölçüde etkileyeceği tespit edilmelidir. Boşanma davası, bireylerin hayatlarını doğrudan etkileyen önemli bir süreç olduğundan, konunun uzmanı bir boşanma avukatının desteği alınması tavsiye edilir.

“Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?” yazımızda, sürecin uzunluğunu etkileyen faktörler ve detaylar açıklanmaktadır.

Erkek Boşanmak İstemezse Dava Uzar mı?

Boşanma Davasını Kimin Açtığı Önemli mi?

Boşanma davasını kimin açtığı, hakim için önemli bir faktör değildir. Hakim, evlilik birliğinin bozulma sebeplerini ve tarafların kusurlarını değerlendirir. Bu kusur değerlendirmesi, nafaka kararının hangi tarafa aleyhine verileceği konusunda belirleyici olur.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Nafaka Öder mi?

Kadın boşanma davası açarsa erkek nafaka ödemez. Çünkü, erkeğin nafaka ödeme yükümlülüğü, kimin dava açtığına bağlı değildir. Nafaka kararı, evlilik birliğinin bozulmasında etkili olan faktörler ve tarafların kusurları dikkate alınarak verilir.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Çocuğun Velayeti Kimde Kalır?

Kadın boşanma davası açarsa, çocuğun velayetinin kimde kalacağına dair karar, dava sonuçlanana kadar netleşmez. Çocuğun velayeti konusunda, davanın kim tarafından açıldığı etkili olmaz. Hakim, çocukla ilgili tüm faktörleri kapsamlı bir şekilde değerlendirerek velayete dair karar verir.

Kadın Boşanma Davası Açar Erkek Kabul Etmezse Dava Masraflarını Kim Öder?

Kadın boşanma davası açar ve erkek kabul etmezse, dava masraflarını ilk etapta kadın öder. Ancak, bu, dava açma masraflarıyla sınırlıdır. Dava sonunda, hakim dava masraflarını haksız bulunan taraf üzerine yükleyebilir.

Boşanma Davası Açma Masrafı 

Boşanma davası açma masrafı, yaklaşık olarak 1.135,70 TL‘dir. Bu masraf, dava açılışında ödenmesi gereken harç ve diğer giderleri içerir.

Sonuç

Kadın boşanma davası açar ve erkek bu talebi reddederse, süreç anlaşmazlık içeren çekişmeli boşanma davası olarak ilerler. Bu durumda, taraflar mahkeme önünde kendi iddialarını ve savunmalarını sunarlar. Erkek boşanmayı istemiyorsa veya kadının daha fazla kusurlu olduğunu düşünüyorsa, savunmasını yapması gerekecektir. Her iki taraf için de, sürecin başından itibaren konusunda uzman bir boşanma avukatıyla çalışılması önemlidir.

Telefonla Sor